Nagyharsányi szoborpark – absztrakt művészet a szabad ég alatt
Óriási szabadtéri szoborgaléria, aminek egy grandiózus kőfejtő ad mitikus otthont? Ráadásul Magyarországon? Szokatlanul hangzik, hiszen fura módon még nem terjedt el országszerte a híre, de a Nagyharsányi szoborpark egy ilyen különleges helyszín kis hazánkban, Baranya megye egyik déli csücskében.
Megközelítés:
Megközelítés autóval: Budapest M6-os autópálya – M60-as autóút – majd Boly – Pócsa – Villány és Nagyharsány között helyezkedik el.
Autóval érkezve a helyszínre ingyenes parkolót találsz közvetlenül a park mellett.
Utazás távolsága Budapestről: 233 km
Utazási idő Budapestről: 2 óra 17 perc
Megközelítés tömegközlekedéssel: Budapest Keleti-pu. Intercity járat – Pécs, 2 óra 40 perc, Pécsről menetrendszerinti volánbusz járattal Villányig és ott átszállással egy következő buszjáratra (Mohács-Bóly-Villány-Harkány) Nagyharsány kőbánya buszmegállóig, ahonnan 5 percnyi kellemes sétával meg is érkezel. Esetleg ha Mohácson tartózkodtok, onnan is megközelíthető buszjárattal.
Túra időtartama: kb. 1 óra
Belépőjegy az épületben váltható.
Nyitva tartás:
Április 1-szeptember 30-ig naponta 9.00-19.00
Október 1-március 31-ig naponta 10.00-16.00
Belépő:
Felnőtt: 800 Ft/fő
18 éves kor alatt: 500 Ft/fő
14 év alatti gyermekek ingyenes belépésre jogosultak
Múzeum a szabadban? Igen!
A Villányi-hegység és környéke megannyi felfedeznivalót kínál a kirándulóknak, túrázóknak, vagy a kultúrára szomjazóknak. Azt hiszem nem szükséges kiemelnem Pécs történelmi óvárosának dicsőségét, vagy a Siklósi vár régmúltat idéző atmoszféráját.
Ezen a vidéken található ez a sokak számára még ismeretlen látványosság is, amit érdemes felkeresni: hagyd, hogy a kőszobrok között barangolva beszippantson a hely varázslatos hangulata!
Hogyan született meg a Nagyharsányi szoborpark ötlete?
Repüljünk csak vissza 1967-be: az akkori fiatal pécsi művészgeneráció ebben az évben tartott először a Szársomlyó-hegy keleti oldalára eső kőfejtőben szobrászkonferenciát. A tehetséges képzőművészek a nagy sikerre való tekintettel nem szerették volna, hogy ez csupán egyszeri alkalom maradjon, arra vágytak, hogy ez az esemény hagyománnyá váljon. Így hát kerestek egy biztos helyszínt, és választásuk a mindössze 200 méterre található Gyimóthy-villára esett, és ott évente ismétlődő, nyári tábor jellegű alkotótelepet létesítettek. Alapítólevélbe foglalták szabályaikat, melybe az is beletartozott, hogy mindenki egy, a találkozón készített művét a társaság közgyűjteményére ruházza át. Így kerültek az első alkotások a ma már óriási szoborparkként aposztrofálható területre.
A kezdetekben a még csak itthoni, pályakezdő művészek köre évről-évre bővült, külföldi, és már hírnévvel rendelkező alkotók társaságával és műveivel is. Az évek folyamán a nagyharsányi alkotóműhely kortárs szobrászok csúcstalálkozójává nőtte ki magát, az Európa különböző tájairól összeverbuválódó alkotók közösséget alkottak, tanították és inspirálták egymást, így gyarapítva a szoborgyűjteményt.
A területen található modern stílusú műtárgyak együttesét 2009-ben műemléki védettséggel látták el.
A Szoborpark kultúrtörténeti és művészettörténeti jelentősége abban áll, hogy Magyarországon először itt kaptak lehetőséget szobrászok a szabad kísérletezésre.
Milyen műremekeket csodálhatsz itt meg?
A szobrászok elsőszámú alapanyaga a közelben bányászott bermendi és nagyharsányi szürke mészkő, és a siklósi Rózsabánya hulladékkövei voltak. Kreatív energiáikat felhasználva életet leheltek a kövekbe, a ma is látható végeredmény mintegy 130 nonfiguratív szobor lett.
Ezek furcsa alakzatokat öltenek: a csavart formák, totemszerű tömbök, oszlopok, ovális alakok olyan hatást keltenek, mintha az egész egy gigantikus, elvarázsolt sakktábla lenne. A megigéző hangulatú területet a régi kőbánya meredek oldala oltalmazza, mintegy természetes hátteret adva a műremekeknek.
Kikerics sétány
2020-ban új, korszerű, tájba illő stílusú fogadóépület váltotta fel a korábbi, egyszerű pénztárhelyiséget
Ahogyan a környékbeliek közül egyre többen jártak ide, a különleges világba kalauzoló kövek között andalogni, úgy lett nagyobb a szoborpark ismertsége. Mivel a 442 méter magas Szársomlyó-hegy egész területe már közel 80 éve védett terület, ezért megszületett a panorámasétány ötlete.
A sziklára épült, talajszint fölött vezető sétány lehetővé teszi, hogy az idelátogató turisták a különleges növényvilág károsítása nélkül járhassák be a területet. Nevét is az itt honos, fokozottan védett kikericsről kapta.
Figyelem! A korlátoknál fokozott figyelemmel legyetek, mert darazsak fészkelnek benne. Nálunk ez 3- 4 csípést jelentett!
Persze a természetvédelem fontos, de ha idelátogatsz, akkor a sétány egy másik szuper előnyét is élvezheted: belátod az műalkotások egészét magaslatból, ráadásként káprázatos panoráma terül eléd a Villányi borvidékre.
Megéri a szoborpark varázslatos hangulata és a műremekek felfedezése miatt ideutazni, de ha már erre jársz, az 1-2 órás sétát ajánlom társítani egy másik közeli látnivaló megtekintésével, például az Ammonitesz tanösvénnyel vagy a Siklósi várral.
Este pedig ismerkedj meg a borvidék által kínált remek borokkal!
Mások ezeket a túraútvonalakat is megnézték:
- Hogyan túrázz biztonságban egy túravezetővel? - szeptember 30, 2023
- Zejmar szurdok, a Szlovák Paradicsom ékköve - január 22, 2023
- Vár a Zengő kilátó a Mecsekben! - január 15, 2023
Legutóbbi túra hozzászólás