[xyz-ihs snippet=”Pop-up-blogrtesito”]
MI A VIAFERRATA, MÁS NEVÉN KLETTERSTEIG?
A legtöbb via ferrata út külföldön van a Dolomitokban, és az Alpokban, de mára Magyarországon is kiépült pár…
A sziklamászásnál a mászó viszi fel a kötelet, ő mássza ki az utat előre. Itt már ki van építve, így gyorsabb a haladás is, nem igényel akkora felkészülést, erőnlétet.
Pszihésen sem akkora megterhelés, de azért a mélység, kitettség érzése megdobja az adrenalinod!
Fontos, hogy mielőtt útnak indulsz legyél tisztában az etikával, és a biztonsági szabályokkal!
MILYEN ERŐNLÉT SZÜKSÉGES?
Egy átlagos ember már, akitől nem idegen mozgás elmehet egy könnyű útra, de érdemes mindig szem előtt tartani az út nehézségét, hiszen a legtöbbször ezek az utak egyirányúak, nem tudsz visszafordulni, mert jön utánad a következő csoport.
Akkor tutira nem lesz lesz vele gondod, ha sportolsz valamit!
Ez a mászásforma főként az állóképességed, és a karizmodat veszi igénybe.
Ha már csinálod rájössz, hogy ezeket technikus mászással könnyen tudod kompenzálni. Sokszor hiba, mint a kezdő sziklamászóknál is, hogy a kezüket használják túlságosan. Koncentrálj a lábadra, sokkal többet bír. Használd az egyensúly megtartásában!
De figyelj! Egyedül, és vezető nélkül ne indulj neki egy könnyebb útnak se, mert technikailag nehéz innen a mentés!
MILYEN PSZICHÉS FELKÉSZÜLTSÉG SZÜKSÉGES?
A legfontosabb, hogy ne félj a magasságtól, és megbízz a felszerelésedben!
Ami még szükséges egy jókora akaraterő, hiszen valahogy le kell jönnöd ha már elfáradtál. Nem szállhatsz fel egy buszra…
MILYEN FELSZERELÉS SZÜKSÉGES A VIA FERRÁTÁHOZ?
Kötelező alapfelszerelés: sisak, beülő, via ferráta kantár, via ferrata karabínerek, pótheveder, fejlámpa
- Sisak: Hegymászó sisak, ami véd a hulló kövek elöl, és a fejbeverés ellen. Y szíjas, UIAA minősítésű, és gyártótól függően 10 évnél nem régebbi. A sisakban ne tárolj semmit használatkor! A sisak külső része a műanyag héj, és az ahhoz kapcsolódó hevederzet, közte a kontakt zóna, ami felfogja az ütődést.
- Beülő: Hegymászóbeülő, az oldalfülek csak felszerelés tárolására alkalmasak, így arra sose kössd magad, vagy másokat, ez max. 10 kg- ot bír el. Kikötni magad a lágyéknál található központi fülbe tudod akasztani!
- Via Ferrata- Klettersteig kantár: Speciális kantár, ami az esés közben felszakad, ezzel nyelve el az esés erejét. Alapvetően 2 féle létezik: Az egyik fix hevederekből áll, míg a másikat egy speciális gumis köpennyel látják el, hogy könnyebben tudd megfogni, és ne legyen útban mászásnál. Ezt javaslom.
- Via Ferrata karabínerek: Ezek direkt erre a sportra nagy nyílású záras karabínerek, melyek egy kézzel nyithatók. A nagy nyílás azért fontos, hogy a drótkötél toldásoknál ne kelljen leakasztani magad, hanem átcsúszik rajta.
- Póthevederek: Rövid 50 cm hosszú heveder karabínerrel, ha valahol megpihennél, ki tudod magad akasztani egy fix pontba.
- Fejlámpa: Bármely fejlámpa jó, de ne felejtsd ellenőrizni az elemeket, sé vigyél tartalékot! Sötétben nem fogsz tudni lejönni enélkül!
Kiegészítő felszerelés az általános túrafelszerelés: hátizsák, elegendő folyadék, csoki, kaja, esőkabát, esőgatya, izolációs fólia…
Csapatonként elsősegélycsomag, és technikai mentőfelszerelés. Az elsősegély csomag fontos, hogy el tudd látni a sérüléseket a hegyimentők, vagy a barlangi mentők megérkezéséig. A technikai mentőfelszerelés arra való, hogyha egy társad elfárad, vagy a vihar elöl kell menekülni, le tudjatok ereszkedni biztonságosan. Ennek tartalma: csigák, kis statikus kötél, karabínerek, hevederek, visszafutásgátló… (Bővebben tanfolyamon oktatjuk!)
HOGYAN SZÁMOZZÁK A NEHÉZSÉGÉT?
A nehézséget A,B,C, D E jelekkel jelzik, ahol az A a legkönnyebb, az E a legnehezebb. Általánosságban az A, és B könnyű, és a D, E már karizmot, és mászótechnikát követel.
Egy útban lehetnek nehezebb és könynebb szakaszok is, így attól hogy egy D- s, az nem jelenti azt, hogy végig fél kézen kell lógnod, hanem lehet csak egy szakasza így, a többi A-B.
Érdemes úgy megválasztani a nehézséget, hogy a leggyengébbel kezd, és egyre nehezebb utat válassz!
HOGYAN HASZNÁLJUK A VIA FERRATA FELSZERELÉST?
A beülő középpontjához csatlakoztatott kantár végén található karabínert akasztjuk rá a drótkötélre, miközben min. 2 ponton támaszkodunk. Ezután meggyőződünk, hogy a karabíner biztosan a drótkötélre került, és zárva van, majd ráakasztjuk a másik karabínert is. Addig mászunk, amíg a karabíner nem tud tovább csúszni a drótkötélen, itt átakasztjuk az egyik, majd a másik karabínert is. Egy karabínerrel mindig legyünk csatlakozva a drótkötélhez!
MAGYARORSZÁGI VASALT UTAK
Magyarországon a via ferrata utak engedélykötelesek! Így engedély nélkül ne indulj útnak!
- Csesznek
- Tatabánya
- Cuha patak
A VIA FERRATA VESZÉLYEI
- Emberi veszélyforrások: A túrázók nem megfelelően felkészültek pszihésen, vagy fizikailag
- Technikai veszélyforrások: Nem megfelelő, vagx hiányos felszerelés
- Vezetési veszélyforrások: Túravezetői hiányosságok (rossz tervezés, technikai felkészülség hiánya, emberismeret hiánya)
- Időjárás: Nem informálódtak az időjárásról, vagy hirtelen bekövetkezett időjárás változás. Vihar érkezése esetén sürgősen el kell hagyni a drótkötélpályát, mert villámhárítóként működik!
HOGYAN MENTSÜNK VIA FERRÁTÁRÓL?
Ez csak haladóknak, túravezetőknek mindenképpen ajánlott! Alapfeltétele min. C, D nehézségű via ferráta mászások teljesítése!
Legutóbbi túra hozzászólás